Фолклорни фестивали, събори и панаири

Събор на с.Мламолово
ежегодно събитие

с.Мламолово, община Бобов дол, Област Кюстендил

Вашата оценка
Август 2023

 
Събиране на родовете - втората половина на м.Август. Предполагаемо предпоследната сьбота и неделя на месеца
Фолклорни фестивали и събори
Село Мламолово се намира на 3 километра от град Бобов дол в югоизточна посока, на 42 километра североизточна посока от град Кюстендил. Разположено е в източните разклонения на Конявска планина в местността "Разметаница" на височина 500 метра. През селото минават реките Бобовдолска, Горещица и Асар.

Селището най-напред се е намирало в местността "Асар" и по-точно в долният ѝ край, наречено от местното население "Сухата чешма" (имало е чешма, която е пресъхнала). При прокарване на водопровод в селото тук са намерени зидове и извадени бъчви с жито с височина, колкото човешки ръст.

След този период селището е било преместено в местността "Подкраище", но се предполага, че мястото е било безводно и накрая се установява в местността "Марено", където е построена първата черква "Св. Спас". Тя се е намирала на територията на бившия вече рудник "Мламолово" и останки от основите ѝ могат да се видят и днес.

Пак на територията на този рудник, но в обратна посока към гр. Бобов дол е построена черквата "Св. Троица", която сега е напълно заличена. След освобождението от турско робство в селото е построена църквата "Успение Богородично". В селото на 600 метра северно от местността "Родината" се намира антично селище, там са намерени пръснати камъни от разрушени основи, тухли и различни съдове. На около 3 километра северно от селото върху заоблен връх от рида "Гола глава" се намира късано-антична крепост, известна под името "Градището". На площ от 10 декара има ограден крепостен зид, а във вътрешността има останки от разрушени постройки. Там е намерена статуетка на бог Хермес, а на 500 метра северно е открит водопровод от глинени тръби, който снабдявал селището с вода.

В местността "Десетако" се намират старите гробища, мястото е наречено така, защото там се събирал данък за жито. Българите са плащали по 1/10 част от произведеното жито на турците. В района на днешният училищен двор са били погребвани всички заселници и пришелци, а турските гробища са се намирали под "Сухата чешма". По време на турско робство училището се е местело в частни къщи. Първият учител се е казвал Георги, по негово настояване през 1882 г. се построява и първата училищна сграда. Сведения за селото под имената Меламово, Мламолова, Маламлува има в турските регистри от 1576 г.

През 1922 година в селото е основано читалище "Напредък", в него е изградена библиотека и етнографска музейна сбирка, отрязваща културно битовите традиции на Мламолово. Тя не е пълна и все още продължава събирането на експонати.

Организатори: Кметството, НЧ ”Зора” и НЧ ”Напредък”, с. Мламолово - 0702/32-09

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; E-mail: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания