Фолклорни фестивали, събори и панаири

Ден на гр.Лясковец
ежегодно събитие

гр.Лясковец,Община Лясковец,Област Велико Търново

Вашата оценка
3.7 от 3 гласа
29.06.2023 г. -
29.06.2023 г.


 
Петровден (29 юни). Лясковец се оформя като селище, състоящо се от пет махали, носещи имената на съответните църкви: ''Св. Атанас'', ''Св. Васил'', ''Св. Георги'', ''Св. Димитър'' и ''Св. Никола''.
Фолклорни фестивали и събори
Най-старото селище се е намирало в местността Светицата (по името на малка църква ''Св. Троица''). Махалите се образуват по различно време, главно от различни преселници, като се долепят една до друга.
Фолклорни фестивали и събори
Пример за това са албанските преселници, дошли на коне изморени от дългия път и по-късно наречени "кондьовците". Това название дава и вече остарялото име на Кондьовската махала.

На изток от Лясковец (местността Брода) се намирало село Чертовец, което поради честите набези на турци, кърджалии и др. се изселва около 90-те години на XVIII век. Жителите му се заселват в източния край на Лясковец (махалата с църквата Св. Георги), който и досега се нарича от местните Чертовец. Макар и присъединен по този начин Чертовец остава отделна община по време на турското управление.

В Лясковец са пребивавали Г. С. Раковски и Васил Левски. Една от многото използвани от тях и от други революционери къщи е тази на Марин Станчев, която се намирала в чертовската махала. Освобождението на Лясковец станало сравнително "тихо" поради липсата на турска войска в града.

Заптиетата избягали от Лясковец, когато била донесена вестта, че руските войски са в Търново. За 25 юни 1877 г. Иван Церов пише: "Отидох с някои младежи в Лясковец и от долния му край видях, как турците в бягство си хвърлят по пътя пушки, патрони, припаси, които някои по-смели лясковчани прибираха и занасяха в къщите си".

В памет на загиналите лясковчани във войните 1912-1918 г. е построен паметник на площада в центъра на града пред тогавашното читалище. Идеята за него е дадена през 1915 г., но активното събиране на средства започва през 1925 г. Проектът поглъща 250000 лева. Паметникът е осветен на 6 ноември 1938 г. От едната му страна е разположена бронзова фигура на войник, а от другата са изписани имената на 219 загинали лясковчани.

Паметниците на културата на територията на общината са обособени в няколко групи: църкви (общо дванадесет на брой за общината, като пет от тях са в гр. Лясковец); манастири ("Св.св. Петър и Павел" в гр. Лясковец и "Св.Четиридесет мъченици" в с. Мерданя).

На територията на гр. Лясковец има регистрирани 120 сгради - паметници на културата предимно възрожденски, свързани с местната история и култура, групирани в четири ансамбъла. Концентрацията им в обособени зони поддържа пространствената характеристика на града.

В град Лясковец се намира единственият по рода си Музей на гурбетчийското градинарство, разположен в най-атрактивната част на града - "Ланджов двор", в красива стара къща - паметник на културата от Възрожденската епоха.

Музеят разполага с музейна сбирка, аранжиран вътрешен двор, в който са пресъздадени с подходящи експонати традиционни дейности за района, а след спечелен проект по програмата "ПРООН - Възможности 21 век" е оборудвана конферентна зала за провеждане на семинари, конференции, срещи и изложби. По същия проект е създаден и атракционно-дегустационен център, едно чудесно допълнение напълно в тон със съвременните изисквания на туризма.

* Лясковец - Манастир "Св. св. Петър и Павел"
* Лясковец - Храм "Свети Великомъченик Димитър
* Лясковец - Комплекс "Водопада
* Лясковец - Читалище "Напредък – 1870"
* Лясковец - Църквата в двора на манастира "Св. св. Петър и Павел"
* Градинарски долап - напоително съоръжение в двора на Музея на гурбетчийското градинарство и лозарството в Лясковец
* Лясковец - Музей на гурбетчийското градинарство и лозарствот

За повече информация :
Община Лясковец

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания