Област Благоевград

Област Благоевград

В територията на областта влизат 14 общини, 96 кметства и 280 населени места.

Област Благоевград заема Югозападната част на територията на Р. България, и по-точно разположена между три други области - Кюстендил, Пазарджик и Смолян, както и на държавните граници с Гърция и Македония. Благоевградска област обхваща и някои дялове от планините Рила, Родопи, Славянка, Беласица, Огражден, Малашевска и Влахина, както и долините на реките Струма и Места. Не на последно място в полите на Пирин също има части от Благоевградска област.
В териториално измерение, областта обхваща територия от 5500 кв. км, а това я нарежда на трето място по територии в страната, като преди нея са само Бургаска и Софийска области.

Релефът на област Благоевград е изключително разнообразен - от високопланински до котловинен. На нейна територия влизат някои от планините на територията на Република България, като някои от тях са изцяло под нейна юрисдикция, докато други само отчасти – Рила, Пирин и Родопите, които са и най-високите планини в България.

Заради огромната си площ и покритието на толкова планини, климатичните области, в които попада областта са три: преходноконтинентална /на север/, преходносредиземноморска /на юг/ и планинска област. Заради специфичните климатични условия и релеф, се формира такова климатично разнообразие, което се изразява в следното: на север – област с преходноконтинентален климат, на юг – преходносредиземноморски климат, а във високите части на планините – планински. Най-силно е изразено средиземноморското влияние на климата по долината на река Струма и доста по-слабо в Гоцеделчевската котловина, която се намира по долината на река Места. Този мек климат е чудесна предпоставка за отглеждане на много голям брой топлолюбиви средиземноморски растения и култури, за сметка на останалите райони на България.

Невероятно богатата растителност и мекият климат са чудесна предпоставка за огромното животинско разнообразие на територията на област Благоевград. Тук може да срещнете много видове от трите основни групи: насекоми, влечуги, птици. Условията са благоприятни за живота на много видове дивече също - благородни елени, сърни, диви кози, муфлони, диви свини, мечки, глухари и др.

Пиринският край се нарежда на второ място след черноморските курорти по най-добре развита хотелска база. Като основни туристически дестинации може да се очертаят Сандански, който е най-известният балнеоложки комплекс за цялата страна, който води след себе си и прилежащите към община Сандански природни и културно-исторически забележителности в Пирин, Рожен и гр. Мелник; също така община Банско с гр. Банско – това е ски курорта на България и Балканския полуостров, който се нарежда до световни имена, със своята ефективно изградена хотелска инфраструктура, подходяща, както за зимен, така и за летен туризъм; и не на последно място и гр. Добринище – балнеокурорт от регионално значение. Също така интерес би предизвикала и община Разлог със СПА център “Катарино”, със своите села Баня и Добърско, резерватът “Баюви дупки – Джинджирица” и курортната местност “Предел”. Други подходящи за планински туризъм са общините Белица и Якоруда с курортните местности “Семково” и “Трещеник”, а районът на Гоце Делчев привлича с невероятните си, архитектурни резервати Ковачевица, Лещен и Долен. Не на последно място са Огняновските минерални бани и разбира се районът на Благоевград с невероятния си, докоснат сякаш от Бог, раздал толкова много природни красоти, район, който е сборна база на културните събития за страната. Тук се провеждат множество фестивали. Да не забравяме и известната минерална вода, която може да си закупите от всеки магазин в страната, както и невероятната и по-достъпна ски база в м. “Картала”, близкото разстояние до Рилския манастир, както и природния резерват “Парангалица”.


Предстоящи събития



Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания