Област Пловдив

Събор на ''24 Май'' в с.Брягово
ежегодно събитие

с.Брягово,Община Първомай,Област Пловдив

Вашата оценка
24.05.2023 г. -
24.05.2023 г.


 
Традиционният събор е на 24 май - тракийска музика,песни и танци!
Всяко лято на язовира на селото се провежда ловно-рибарски събор,който събира хиляди рибари,ловджии и други,организират се различни състезания и е много весело!

Рано напролет може да се види естественият водопад, намиращ се над селото. Една от най-старите църкви на България, „Св.Атанасий“, както и малката църквичка с Аязмо, запазила се още от турско робство — „Св.Троица“, събираща и до днес на празника всяка година мало и голямо, също така и възобновения параклис „Св. Св. Кирил и Методий“, отваря врати всяка година на 11 май и посреща хората. На територията на селото се намират пет язовира. Впечатляващо със своята архитектура е и старото училище построено през 1896 г. Интересна природна даденост , която може рядко да се срещне е слабо минерализирания извор в близост до училицето , който жителите наричат " Топлата вода". Това е изворна вода , която през цялата година поддържа една и съща температура от около 24 градуса по Целзий.

Село Брягово се намира в полите на Родопите от дясната страна на връх Драгойна (800 м),който се явява географската граница между Западните и Източните Родопи. Тук могат да се срещнат едни от най-редките животински и растителни видове.Уникалното георгафско положение в миналото е определяло просперитета на селото.Близостта с планината и нейните пасища от една страна е определяла развитието на овцевъдството,а обширните земеделски земи от север и запад са причина благоприятствували земеделието.През селото минава река Каялийка,която се влива в Марица.

Турското име на село Брягово е Кара Алан.Една легенда гласи,че то е било основано от един родолюбив българин,който се е казвал Кара Иван.В нея се разказва,че той е дошъл от Северна България,бягайки от турците и опитите им да го накарат да приеме вярата им.Първоначално се заселва с челядта си по-нагоре в планината.Постепенно около него се настаняват и други непокорни българи и така се заформя малко селище.След време то се премества в по-равнинната част около река Каялийка.И до ден днешен все още може да срещнеш потомци на смелия Кара Иван да се разхождат с гордо вдигнати глави в центъра на селото.

В миналото в селото е имало само едно семейство цигани, сега са малко повече, но са преселници и идват само през лятото да търсят работа. Кара Алан означава черна земя.Селото е било наречено така, защото почвата е чернозем.В съседните села и околности няма такава,така че това е едно от най-плодородните места в областта.

За контакти:
тел 03167 2221




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания