Област Ямбол

Събор на Великден в с.Голям Манастир
ежегодно събитие

с.Голям Манастир,община Тунджа,област Ямбол

Вашата оценка
16.04.2023 г. -
16.04.2023 г.


 
В селото се прави събор всеки Великден.
Фолклорни фестивали и събори
Село Голям Манастир е разположено в подножието на Манастирските Възвишения. При ясно време се вижда дори съседна Турция. Най-високият връх - Калето, се нарича от местните хора "Вулкана". Предполага се че преди много векове възвишенията са били остров, а върхът - действащ вулкан.
Фолклорни фестивали и събори
В близост до самият връх има яма за която се разказват легенди че това е остатък от стария кратер на вулкана. Самите възвишения са покрити с необичайно големи камъни, сякаш остатъци от древна вулканична дейност.
Фолклорни фестивали и събори
Има отлични условия за ловен туризъм. Селището има поддържани шосета, които го свързват със съседните села: Генерал Тошево, Малък Манастир, Крумово.

Поради стратегическата позиция на Манастирските възвишения в подножието на които е днешното село се предполага че в миналото са били изградени укрепления. От тях обаче до днес е запазена само част от крепостна стена под самия връх. До 1900 година за селището има много оскъдна информация.
Предания от местните хора и легенди:
* Легенда разказва, че под крепостта имало подземие, пълно със злато. Близо бил манастирът. От там започвало подземието. Мястото можело да се познае, кога вали дъжд. Там биели гръмотевиците...
* От римско време, по епиграфски паметници, е известен голям селищен център - Додопара. За него се предполага, че се намира на Манастирските възвишения, в близост до с. Голям Манастир.
* "... на Голямоманастирския връх било намерено гърне с около сто сребърни монети от времето на владетеля Лизимах, които са в селото...". Пътувания по България, акад. К. Иречек, София, 1947

В началото на 20 в. от селото попаднало в границите на България започва преселение на гърци към Беломорска Тракия. Напуснатите къщи и плодородни ниви се заемат от българи, основно преселници от Тракия и Беломорска Македония.

Предполага се че селището е получило името си благодарение на църква между върховете, от която са останали само няколко стени.

За контакти : тел.: 04799 -23-13

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания