Област Стара Загора

Събор на с.Главан
ежегодно събитие

с.Главан, община Гълъбово, Област Стара Загора

Вашата оценка
3.2 от 5 гласа
Октомври 2023

 
Съборът на селото се провежда всяка година в последната събота и неделя на м. Октомври. Село Главан е разположено в подножието на северозападните склонове на планината Сакар.
Фолклорни фестивали и събори
Непосредствено над селото минава пътят Харманли - Тополовград, като на разклон „Голямата звезда“ прави връзка с няколко второкласни и третокласни пътища с локално значение.

През селото минава шосето Харманли-Гълъбово. Южно от селото се намира местността "Еньов камък", сгушена в самите поли на Сакар.

Носи името си от един млад овчар
на име Еньо, който пасял често овцете си в тази местност. Наблизо имало имот на един туричн, който имал красива дъщеря. Еньо харесал дъщеря му и постоянно свирел с кавала си близко до къщата. Турчинът се ядосал и застрелял Еньо на един от многото огромни камъни, с които е осеяна местността. Оттогава тя се нарича "Еньов камък", а най-големият камък там, носи същото това име.

За селото се споменава в османски данъчни регистри от 14-15 век. В близост до него се е намирал кръстопътят на древните пътиша Виа Диагоналис и Виа Милитарис, като за тяхната охрана са били построени 2 стражеви крепости, по-запазената от които е ''Балзена''.

Тази крепост отстои на 3-4 км от стария римски военен път. "Балзена" е била с двойни стени дебели около три метра. От изток на запад стените са тройни с кули и бойници. По времето, когато селяните започнали да строят къщи от камък стените на крепостта били постепенно разрушаване, за набавяне с камъни.

Към 1920 и през 1992 г. археологически екип от София установява, че стените на крепостта се издигат на височина към три метра.
Фолклорни фестивали и събори
По време на Национално-освободителните борби главанци са били дейни и инициативни защитници на българския дух.

Известно е, че през 1870 г. в дома на днешните Стоилови е отседнал и Васил Левски, който е създал местен комитет в селото.

По време на турското робство, селото се е наричало Ямуклари (от Ямук-глава).

На 27.10.1877 г., турците събират 44 мъже, елитът на село Главан. 41 от тях са обесени на крайпътния хан, на входа на Свиленград, 3-ма успяват да избягат.

В парка в центъра на селото е издигнат монументален паметник с височина около 7 метра на обесените през 1877 г. от турците 41 жители на Главан.

Легендата за петлите
— съседно село е разграбено от кърджалии и населението му го напуска. Турските бирници идват да събират данъци и решават да ги съберат от най-близкото село, от където чуят да пеят петли. Главанският чорбаджия Колаклията е техен водач и успява да предупреди съселяните си и те скриват своите петли. Данъкът е платен от жителите на съседното село Владимирово, което впоследствие присъединява и землището на опустошеното село.

В селото функционира читалище "Г.С.Раковски".

Сред забележителностите на селото е и църквата „Св.Архангел Михаил“, както и паметниците на загиналите главанци във войните 1912–13 и 1914–1918 г.
Фолклорни фестивали и събори
За контакти :Кметство : тел: 04155/ 22 60



Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:

Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания