!!! Секцията се конструира !!!
1. гр.Банско

Веляновата къща се откроява в най-голяма степен с декоративното си оформление. Интериорът и фасадите са декорирани с дърворезба и стенописи.

С високо качество е изработката на резбованата розетка на тавана на чардака и масивната част на южната фасада, части от чардака и малката югоизточна стая на втория етаж. Украсата съдържа стилизирани флорални и геометрични мотиви (например фриз от капителите на колоните му. Стенописите, дело на собственика зограф Велян, украсяват спирално завити клонки), орнаменти и екзотичен пейзаж, изпълнени майсторски в пастелни цветове.


Къщата музей „Неофит Рилски“ (известна още като Бенина къща) в град Банско е архитектурно-строителен и исторически паметник на културата с национално значение.

Роден дом на българския възрожденски книжовник Неофит Рилски със светско име Никола Поппетров Бенин, който живее в нея от 1793 до 1811 г. Сградата е типичен образец на банската архитектура от края на 18 и началото на 19 век. Патриархът на новобългарското образование и просвета Неофит Рилски (роден 1793) учи иконопис при Тома Вишанов — Молера — основоположник на Банската художествена школа. Рисува в Рилския манастир, където по-късно става и монах. Целият му живот е отдаден на науката и просветата. Автор е на първата българска граматика (1835). От 1981 г. къщата функционира като музей. Състои се от две части — автентично запазената къща с етнографска експозиция и документална експозиция, излагаща най-ценното от богатото наследство на Неофит Рилски — главно писма, снимки и книжовен материал. Във фонда се съхраняват над 400 документални и веществени материали.


Постоянната иконна изложба е един от най-интересните туристически обекти в Банско.

Намира се в старата част на града, близо до черквата "Св. Троица" и паметника на Паисий Хилендарски. Изложбата се помещава в най-старата запазена сграда в Банско, строена през 1749 г. Едноетажната постройка е запазена в автентичния й вид. Сградата е обявена за паметник на културата. В миналото къщата е изпълнявала функциите на женски метох първоначално към Хилендарския, а по-късно към Рилския манастир.

В тази сграда през 1986 г. е уредена „Постоянна иконна изложба на образци от Банската иконописна школа” - едно от най-ярките проявления на българската култура през XVIII-XIX в. Тя е разположена в шест зали. Основоположник на Банската художествена школа е Тома Вишанов-Молера (роден около 1750 г., не е известно кога е починал). Според семейното предание на неговия род Вишанов учил живопис във Виена и след завръщането си бил наречен с прозвището Молер – от немската дума за художник (Maler). Създадената от него школа се развива в областта на монументалната живопис и иконата.


Къщата музей „Никола Вапцаров” е един от първите музеи в Пиринския край. Намира се в гр. Банско, на централния площад, в близост до сградата на общината.

С откриването й се поставя и началото на музейното дело в Банско. Музеят е посветен на Никола Вапцаров (1909 г. – 1942 г.), поет антифашист, чието забележително творчество му отрежда място сред най-популярните български поети на ХХ век. Цялата музейна експозиция е разгърната на два етажа - показани са оригинални документи - кръщелното свидетелство на поета, свидетелства за завършено образование, личен печат на друг български поет - Пейо Яворов, стар търговски тефтер, тефтерче на Никола Вапцаров, подарено от майка му. На първия етаж на музея се презентират филми на английски, френски, немски и руски език за Вапцаров, а на пано на стената може да се разгледа родословното дърво на поета и на други родове от Банско.

В двете зали на горния етаж е проследен животът на Никола Вапцаров след постъпването му в Морското машинно училище във Варна. Представен е богат документален и снимков материал, сред който и единствената издадена приживе стихосбирка на Вапцаров - „Моторни песни”.Тук е изложена и наградата от Световния съвет на мира, която Вапцаров получава посмъртно през 1952 г. Къщата на Никола Вапцаров е обявена за исторически паметник на културата с национално значение в бр. 18 на Държавен вестник от 1973 г.


Църквата "Света Троица" в Банско е завършена и осветена през 1835 г., по време а петвековното турско робство, а 60 години по-късно към него била изградена голяма кула с камбанария и часовник.

Към храмовия комплекс принадлежи и църквата "Преп. Паисий Хилендарски". Църквата "Света Троица" е издигната със средствата на голям брой дарители - 270 фамилии и 1081 индивидуални дарители без да се посочва кой колко е дарил. Изграден е като голяма псевдобазилика върху имот в центъра на града, притежаван от тогавашния кмет на града Дядо Лазко (Лазар Герман). Той бил заможен банскалия, и ръководел изграждането на храма в трудни преговори с турците. Сградата, вътрешната украса, иконостасът с иконите, кулата,часовникът на камбанарията и камбаните също са отлети от банскалии. Смята се, че достолепният храм "Св. Троица" в Банско, с партер и два етажа балкони над него, е най-големият православен храм на Балканите.



За повече информация :
Община Банско



Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания