Фолклорни фестивали, събори и панаири

Храмов празник ''Св.Св.Константин и Елена'' и Събор в с.Патриарх Евтимово
ежегодно събитие

с.Патриарх Евтимово, община Асеновград, Област Пловдив

Вашата оценка
4.5 от 2 гласа
Юни 2023

 
Патриарх Евтимово е разположено в най-красивата част: в сърцето на Горнотракийската низина, там където замират последните гънки на величествените Родопи. Намира се на 30 км югоизточно от Пловдив и на 18 км от Асеновград.
Фолклорни фестивали и събори
В центъра на селото се намира църквата “Св. Св. Константин и Елена“ - построена през 1857 г. и е обявена за Паметник на културата. Жителите на селото са превърнали честването на този християнски празник като празник на селото, който се празнува всяка първа събота от месец юни.

През селото минава пътят Асеновград-Първомай. Землището граничи със селата Дълбок извор, Избегли, Конуш, Златовръх и Нови извор. Релефът е предимно равнинен, с хълмисти възвишения в околностите - предимно на юг и югоизток. Специфичните климатични и релефни особености са изключително благоприятни за развитието на лозарството. Отглеждат се предимно сортовете Асеновградски Мавруд и Памид.

Старото име на селото е Пранга. То е основано около 1743г. За името на село Пранга има няколко предания,но най-убедителното е ,че някога тук е бил чифлик на турски бей,който е притежавал около 3000дк.Тя се е обработвала от българи-затворници оковани в вериги- на турски "пранги". Беят бил доволен от работата им и ги освобождава. Това били първите заселници на селото. Турци и Българи ги наричали Прангаджии и от там и името на селото Пранга.

През 1393, след падането на България под Османска власт и превземането на столицата Търново,Патриарх Евтимий е заточен в Бачковкия Манастир. По пътя си турските стражи го прекарват през днешното село Патриарх Евтимово. Тогава той е бил целият окован във вериги. Останал е да нащува в селото. Какви думи им е казал,никой не знае ,но едно е неоспоримо-Той посял семето на чисто родолюбие в тази плодоносна Българска земя и никой, никога не е успял подир това да го изкорени, въпреки жестоките изпитания,въпреки превраттностите на времето. След Освобождението в чест на великия просветител, оставил своята диря и в историята на селото, то е кръстено на неговото име - Патриарх Евтимово.

В чест на 1300 годишнината от основаването на българската държава, в центъра на селото, в красивия парк сред хубавата зеленина и красиво оформените алеи и тревни площи се изгражда чешма наречена “ Гергана “. Старата баня е реконструирана и превърната в музей, благодарение даренията на всички жители на селото. Музейната сбирка отразява историята и поминъка на селото, неговото развитие и всички по-важни събития станали от възникването му до наши дни.

За контакти :
Кметство: 03326/ 2228

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания