Фолклорни фестивали, събори и панаири

Храмов празник ''Св. Успение Богородично'' и събор в с.Габърница
ежегодно събитие

с.Габърница, община Ветрино, Област Варна

Вашата оценка
5 от 1 глас
15.08.2023 г. -
15.08.2023 г.


 
15-ТИ АВГУСТ СЪБОР В СЕЛО ГАБЪРНИЦА, ХРАМОВ ПРАЗНИК НА ПАРАКЛИСА "СВ. УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО"
Богородица умира на преклонна възраст с лека смърт — т. нар. успение, с което Бог дарява най-верните си слуги. Легендата гласи, че по време на успението край смъртния одър на Богородица са присъствали всички останали живи апостоли, като единствено апостол Тома закъснял с 3 дни. Когато той поискал да се преклони пред тялото ѝ се установило, че в пещерата, където Богородица е погребана, е останала само погребалната ѝ плащеница.

Приготвя се Обредна трапеза: жито, царевица, тиганици, варена тиква, прясна пита, каша от пиле, грозде, диня

Габърница е село в Североизточна България. То се намира в община Ветрино, Варненска област. Някои историци твърдят, че повече от век по време на Османската империя Ахър кьой е било военизирано селище и се е ползвало със специален статут. Има писмени сведения, че през XVIII в. е нападано от кърджалиите на някой си Мечек Хюсеин. След Кримската война през 1861 г. в Габарница се преселват няколко семейства от село Наум, Охридско. В Габарница никога не са строени мюсюлмански или православни храмове. Според статистиката най-много жители – 303 - е имало през 1934 г. По-късно мюсюлманите се изселват. Първото училище е открито през 1894 г. от даскал Илия Бекчиев. Десетилетия по-късно била построена и училищната сграда, но в нея отдавна не учат деца.

Цар Борис III подарил шкаф на кметството
Цар Борис III подарил шкаф на кметството с паметен надпис през 30-те години на миналия век. Той често ловувал в землището на селото. За подаръка се разказва пикантна история. Веднъж царят слязъл от автомобила си до чешмата край селото и с пушка в ръка тръгнал към нивите. От един синор скочил заек и той гръмнал. В следващия миг от съседната нива с викове и мотика в ръка се затичала разярена жена. Тя наругала царя и му казала, че до синора спи нейното дете. Височеството се извинило, но жената не спряла да го кълне. Накрая му казала да се маха от нивите, за да не го фрасне с мотиката по главата. Засрамен, царят се върнал в селото и влязъл в кръчмата. Там кръчмарят и още неколцина души го познали. Извинявайки се и на тях, Борис III разказал какво се е случило. Всички прихнали да се смеят и му обяснили, че жената, за която става въпрос, е най-злата в селото и да не й дири кусур. Нейните клетвите били известни в селото. Минало време и в кметството докарали модерен за времето си шкаф. Той бил подарък от царя. По време на тоталитаризма го криели в училището от очите на партийните секретари. Най-често го затрупвали с книги. И в момента шкафът се използва в стаята на кметския наместник.

За контакти:
Кметство: 05168/ 2481




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания