Религиозни и храмови празници

Храмов празник на ''Св. Димитър'' и Събор в с.Крушето
ежегодно събитие

с.Крушето, община Горна Оряховица, Област Велико Търново

Вашата оценка
26.10.2023 г. -
26.10.2023 г.


 
Събор на с. Крушето на 26 октомври (Димитровден), по случай празника на селото (годишнина от основаването на селото през 1879 и от освещаването на храм "Св. Димитър" през 1884 г.)

През 1883 г. започва стоежа на храм, който е завършен през 1884 г. и тържествено осветен от Н.В.П. Търновски митрополит Климент на Димитровден, 26 октомври.

Църковни настоятели са Ганчо Йонев, Цаню Колев, Иван Денев, Петър Цонев, Пенчо Станев и Иван Караиванов, а първият свещеник, служил в храма е Тодор Цонев. През 1907 г. е поставена и осветена камбаната на храма.

Село Крушето
се намира в северозападната част на община Горна Оряховица и землището му граничи с общините Велико Търново и Полски Тръмбеш. Селото отстои на 20 km от общинския център. Селото се споменава в турски регистър от края на XVII и началото на XVIII век. В списък на пълнолетните мъже християни от Търновските села, съхранен в ориенталския отдел на Народната библиотека Кирил и Методий под сигнатура ВД 97/12 се споменава за село Армутлий, Търновски санджак, под владението на Фуруз бей (днешно Крушето).

В близост до село Крушето се намират останките на Никополис ад Иструм и Калето със запазени и до днес стени. По време на Руско-турската война 1877-1878 г. турското население изоставя селото и на 30 януари 1879 г. то е заселено с българи - бежанци от Еленско и Тревненско. Първите преселници са от махалите Йовковци, Средни колиби, Мрътвица, Чемшири, Харваловци и от Тревненско. През 1880 г. селото получава българското име Крушето. Първият кмет е Пенчо Станев. През 1881-1883 г. турското население се завръща и започва да продава имотите си, за да се пресели в Лозенградско.

В църковния двор е построено начално училище. Първите учители са Йордан и Ефтима Загорови. През 1921 година е построена прогимназия "Св.св. Кирил и Методий". През 1929 г. учителят Петър Поппетров организира детски църковен хор, а през 1930 г. учителката Татяна Козарова основава Младежки Червен кръст. През 1906 г. е учредено читалище "Напредък" с председател Иван Загоров.

При преброяването през 1893 г. населението на село Крушето е 624 жители.

Селото се намира на левия бряг на река Росица, близо до вливането ѝ в река Янтра, на 21 км северно от гр. Горна Оряховица и на 26 км северно от гр. Велико Търново. Красивото разположение на селото го прави удобно място за лов и риболов. Първият български световен шампион по класическа борба - Никола Петров, често посещава селото, за което има запазени снимки.

Селото е посещавано от цар Борис III и брат му Кирил през 1934 година. Гост на селото е бил генерал Владимир Стойчев - командващ Първа Българска армия.

За контакти : Кметство : тел: 06179/2220; 2221

Ако имате възможност, ако Ви харесва нашето съдържание и подход, моля, подкрепете проекта. Нашата работа няма да бъде възможна без Вашата помощ:
Банка: Сибанк ЕАД
BIC: BUIBBGSF
IBAN: BG22BUIB98881038432000
Получател : Сдружение "Празниците на България"



Искрено Ваш,
Екип на www.SABORI.BG; Contacts Us: bgsabori@gmail.com




Вижте по-голяма карта

Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори
Фолклорни фестивали и събори




Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания