Област Добрич

Област Добрич

Добричка област се намира в Североизточна България, като заема по-голямата част от Южна Добруджа. Тя е в най-източната част на Дунавската хълмиста равнина. Релефът на Добруджа се характеризира с ниски плата от по 150 до 200 метра надморска височина. На север се среща с Република Румъния, на изток мие брегове в Черно море, на юг е Варненска област, а на югозапад – Шуменска област. На северозапад се среща със област Силистра. На територията на област Добрич се намират и контролно-пропусквателните пунктове Дуранкулак и Йовково.

Заради благоприятните географски и икономогеографски фактори, областта е останала екологично чиста. Може би област Добрич е една от малкото области на територията на Република България, на територията на която няма да намерите нито едно голямо замърсяващо предприятие, което да работи в миннодобивната промишленост, енергийната или химическата, промишлености. И макар Добричка област да е една от областите, които почти изцяло са отдали земите си на селско стопанство, все още съществуват недокоснати от антропогенната дейност места и земи.

Развитието на региона е бил засегнато от Първата Национална катастрофа 1913 г. (в исторически и политически план, след поражението на България в Междусъюзническата война), когато територията на Южна Добруджа е анексирана от Румъния. Първите летни вили на румънското кралско семейство, разположени в красивия парк в Балчик, датират от този период.

В Добруджанските села живее една интересна етническа група, отличаваща се с обичаиите и носиите си - Гагаузите. Това са български християни, които говорят гагаузки (език от тюркската група). За тях се смята че са от Прабългарски или Кумански произход.

На територията на Добричка област има много природни и археологически обекти, предизвикващи интерес. От тук преминава единия от двата основни маршрути за миграция на птиците - "Виа Понтика". Резерватът "Калиакра" е единственият в България, която се намира на надморско равнище. Езерото Шабла е една от най-големите в България, където виреят Водна и Жълта лилия.

В региона са съхранени останки от древни гръцки колонии и тракийските културни центрове, средновековни крепости и етнографски забележителности, които са предпоставка за развитие на културния туризъм. Морския туризъм е съсредоточен предимно в курортите Албена и Русалка и крайморските градове и села - Балчик, Кранево, Шабла и др.

Област Добрич предлага подходящи условия още за ловен туризъм (четири дивечови станции са разположени на територията на региона), бизнес и конферентен туризъм (в курортите Албена и Русалка), и калолечение (Шабленска Тузла и Балчишка Тузла).

Забележителности : Храмът на Великата богиня-майка Кибеле, Ботаническа градина Балчик, Каварна Рок Фест, Плаж Болата, Късноантичен град Дионисополис, Археологически резерват Яйлата, Крепост Калиакра, Дом-паметник Йордан Йовков...


Предстоящи събития



Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания