Област Габрово

Област Габрово

Релефът на Габровска област е разнообразен полупланински и планински. На север се намират Севлиевската и Габровската височини, освен това и синклиналното плато Стражата, което е очертано от отвесни варовикови стени. Още Севлиевската котловина от Предбалкана, а на юг са северните склонове на Калоферска, Шипченска и Тревненска планина от Стара планина. Що се отнася до геоморфологична гледна точка, областта се намира в обхвата на две съвсем различни части на Старопланинската област – Предбалкан и Стара планина. Точно тази Старопланинска област определя и значително голямата средна надморска височина на целия район, който е 392 м. Най-високият планински връх е вр. Росоватец или Караборун, който е в Стара планина и е висок 1970 м.

Изключително благоприятен регион за човешкият организъм и неговото възстановяване. В страната са широко известни климатолечебните планински курорти Дряново, Трявна, Плачковци, Царева ливада и Люляците, които имат благоприятно лечебно въздействие върху такива заболявания, като заболявания на дихателната система, сърдечно - съдовата система и опорно – двигателния апарат.

Заради невероятните природни забележителности, много често Габрово и по-точно някои райони на областта са желани места за почивка и отдих. Например най-известната старопланинска местност-поляна, която се намира на 25 километра на югозапад от Габрово, е Узана. Там има изградени няколко комплекса и хотела, които предлагат отдих, както през зимата, така и през лятото, на чист, свеж и прохладен въздух. Именно на Узана е и географският център на България.

На територията на областта има две защитени територии - Национален парк “Централен Балкан”, който е сертифициран от Европейската мрежа от защитени територии със запазената търговска марка PAN Parks и Природен парк “Българка”.
Първата защитена територия - Националният парк “Централен Балкан”, заема трето място по големина на защитените територии в страната. Той е голям 71 669.5 ха. През последните няколко години това е една основна туристическа дестинация.
Другият парк - Природен парк ”Българка”, също обхваща една доста голяма територия, но на територията на две общини – Габрово и Трявна. Средната надморска височина тук е 940 м. Сравнително голяма надморска височина за вътрешността на страната. Горите на защитената територия съставляват цели 80.2% от цялата му площ, като основно се среща бук. За този район и цялата област дори, това е основен дървесен вид, който може да се срещне почти навсякъде.

Историческият Шипченски проход се намира на 21 км южно от Габрово, а историческият връх Бузлуджа – на 12 км източно от прохода.

Архитектурно-етнографски резерват Боженци се намира на 16 км източно от Габрово. А паркът “Градище”, разположен високо над Габрово сред зеленината на борова гора, е чудесно място за разходки и излети.


Предстоящи събития



Всички текстове и изображения в този сайт са под закрила на ЗАПСП. Използването, копирането и публикуването на част или цялото съдържание на сайта е забранено.
"Събития с конкурсен характер (всички)"
 
Магия, Цветове и Усещания